ZACHYTENIE ČARA ORIGINÁLNEJ PÁSKY

Ako presne vytvára Horch House verné kópie kotúčových pások, vinylových platní či?

Používame proces, ktorý bol starostlivo preskúmaný a vyvinutý naším odborným tímom zvukárov a s pomocou svetových špecialistov na zvuk.

Prvým krokom procesu je starostlivé posúdenie originálnej pásky, ktoré vykonávajú naši experti veľmi podrobne. Žiaľ, pásky zvyknú časom starnúť a väčšina originálnych kotúčových pások je staršia ako 30 až 80 rokov. Preto je neoddeliteľnou súčasťou kopírovacieho procesu obnovenie kvality zvuku na jeho pôvodnú úroveň. Chceme, aby ste počuli presne to, čo ako prvé počuli zvukári (a vlastne aj samotní hudobníci) v deň nahrávania originálnej nahrávky. Áno, je to trochu v ostrom kontraste k akémukoľvek druhu „úprav“, čo väčšina z nás nerobí. V žiadnom prípade nechceme záznam zlepšiť podľa nášho vkusu, ale prinavrátiť ho čo najbližšie k jeho plnej pôvodnej kráse!

Je to náš proces „mäkkej renovácie“.

 

MÄKKÁ RENOVÁCIA: NOVÝ ŽIVOT PRE NAJOBĽÚBENEJŠÍCH MAJSTROV

Zvukár spoločnosti Horch House Christoph Stickel má pozoruhodné vedomosti a skúsenosti súvisiace z kvalitou zvuku originálnej analógovej pásky. Vďaka nim môže správne vyhodnotiť stav pôvodnej pásky a obnoviť jej pôvodnú kvalitu a to tak, aby dosiahol správne vyváženie tónov, či bol záznam nahraný pred 30-timi, 40-timi alebo 50-timi rokmi.

Christoph Stickel zvyčajne začne tým, že vytvorí digitálnu a analógovú kópiu pôvodnej predlohy, takže môže počúvaním pásky stráviť toľko hodín, koľko potrebuje na posúdenie a zdokonalenie kvality zvuku. Všetko bez „prepracovania“ drahocennej štúdiovej pásky.

Počas tohto procesu nepoužíva žiadne mixážne pulty, zvukové procesory, obmedzovače alebo kompresory. Ide o úplnú analógovú úpravu s pomocou výhradne analógových nástrojov. Jemné úpravy vykonáva pomocou sluchu a rúk na našich prehrávacích a nahrávacích strojoch Studer. Nasledujú ladenia, testovania a opätovné dolaďovania, aby zreprodukoval parametre, ktoré sú na pôvodnom zázname.

Hneď, ako nájde optimálne nastavenie, vykoná dodatočné skúšobné nahrávky, merania a po nich proces zdokonalenia. Až po dosiahnutí najoptimálnejšieho výsledku sa vyrobia zo štúdiovej originálnej pásky naše „mäkko-renovované“ kópie.

Preto sa kvalita zvuku vyladí bez potreby akýchkoľvek ďalších procesov – preto sa prakticky nič nestratí, ale získa sa iba pôvodná krása a charakter pôvodnej nahrávky.

 

KÓPIE KOTÚČOVÝCH ANALÓGOVÝCH PÁSOK

Pôvodná analógová páska je skopírovaná v reálnom čase zo stroja Studer A807 alebo A80R (v závislosti od pôvodného formátu pásky) na malú banku ôsmych jemne vyladených rekordérov Studer A80R najväčšieho rozsahu. Naše kotúčové pásky sú klasické MS-468. Sú to jediné pásky, ktoré sa osvedčili a obstáli v skúške času v priebehu niekoľkých desaťročí. Kvalitu záznamu neustále sledujeme pomocou merača hladiny zvuku, ktorý zaistí najlepší odstup signálu od šumu.

Vysoká kvalita analógového zariadenia si vyžaduje značné znalosti potrebné na prevádzku a údržbu na optimálnej úrovni. U nás, v Horch House, máme veľké šťastie, že máme podporu popredného odborníka Andreasa Kuhna, ktorý je jedným z najuznávanejších inžinierov pre kotúčové zariadenia Studer na celom svete. Andreas úzkostlivo udržuje a vykonáva servis všetkých našich zariadení.

Na zabezpečenie toho, aby každá skopírovaná páska spĺňala rovnako vysoké štandardy, všetky stroje Studer kontrolujeme denne pomocou meriaceho zariadenia – vždy tak ostávajú v špičkovej kondícii. Rovnako sú pravidelne testované a kalibrované.

Vďaka vysokej úrovni zabezpečenia kvality sme získali certifikáciu ISP, čo nám umožňuje zaručiť trvalo vysokú úroveň kvality produktov spoločnosti Horch House.

 

VINYLOVÉ PLATNE PRE NADŠENCOV HUDBY

Väčšina našich vinylových platní* je vytvorená priamo z jednej z našich novozrekonštruovaných kópií štúdiovej pásky. Spolupracujeme s malým počtom vybraných vysoko kvalitných lisovní v Nemecku, ktoré svedomito produkujú naše záznamy s využitím 180 g panenského vinylu, ktorý je veľmi obľúbený medzi milovníkmi hudby.

*Malý počet vinylových platní je vytvorený z prerobených digitálnych predlôh, dodávaných priamo z nahrávacích spoločností na základe licenčnej zmluvy. Tento údaj je uvedený na webovej stránke príslušného albumu.

 

Máte nejaké otázky? Pozrite sa na NAJČÍTANEJŠIE OTÁZKY alebo nás kedykoľvek kontaktujte.