Norbert_Gottschalk10x10_72.jpg

STARS

by Norbert Gottschalk

poradové číslo platne: HH16.00.05
cena s DPH: 22,00 EUR
cena bez DPH: 18,33 EUR

Uplynulo 25 rokov odvtedy, čo Norbert Gottschalk, ktorý v roku 1983 začal svoju hudobnú kariéru štipendiom v Hamburgu, priniesol v roku 1988 ako súčasť kvinteta na trh svoj prvý album „Light – Weight – Sight“. Okamžite bol vyznamenaný cenou German Record Critics. Nasledujúca produkcia „Two Sessions“, znovu ako súčasť kvinteta, sa nahrala v roku 1993. Ďalší vysoko uznávaný CD debut bol vydaný v roku 2007 ako súčasť dua s gitaristom Frankom Haunschildom. Doba medzi jednotlivými nahrávkami sa môže zdať príliš dlhá, ale hudobný vesmír Norberta Gottschalka žiaril dokonca aj bez každoročného CD. Jeho vplyv má široký rozsah, je jedným z hlavných jazzových vokalistov v Európe, gitaristom, trubkárom a hráčom na krídlovku, učiteľom hudby a vedúcim seminárov, skladateľom a textárom. A na vrchole toho všetkého sú jeho nespočetné živé koncerty buď s jeho vlastným hudobným telesom alebo ako hosťujúci sólista v bigbandových kapelách a orchestroch pre rádiové a televízne vystúpenia.

S albumom „Stars“ dokázal Norbert Gottschalk splniť viaceré požiadavky naraz. Na jednej strane, aj po mnohých rokoch práce v duách stále u neho prevládala dlhotrvajúca túžba znovu si zahrať s väčšou kapelou. Na druhej strane, mal škálu „obľúbených kúskov“, ku ktorým chcel Gottschalk pristúpiť jeho vlastným nenapodobiteľným spôsobom.

Repertoár CD sa väčšinou skladá z pôvodných inštrumentálnych kúskov súčasného moderného džezu. Norbert Gottschalk napísal pre tieto melódie vlastné texty a pracoval za rovnakých podmienok so skladateľmi ako Kenny Wheeler, Pat Metheny a Charlie Haden, pričom ich hudbe poskytol jedinečnú farbu a hĺbku.

A napokon, i keď nie v najmenšej miere, si v albume „Stars“ splnil aj svoje tretie želanie– účinkujúcimi hudobníkmi v jeho kvintete. Hurbert Nuss (klavír), German Klaiber (basgitara), Michael Kuttner (bubny) a Paul Heller (saxofón) sú dlhoročnými priateľmi a hudobnými spolupracovníkmi Gottschalka, ktorý chcel „konečne urobiť niečo spolu s nimi“.

Do štúdia išli s cieľom vytvoriť živú situáciu a urobiť ju počuteľnou. V miestnosti hrali spolu s neskrotnou radosťou a intuitívnou, svižnou hudobnou interakciou. Skombinovali ju s osobnosťou každého hudobníka, čím vytvorili skutočný pocit koncertu, ktorý preniesli aj do albumu „Stars“.
 

späť' na pôvodné pásky

späť' na vinylové platne