Godard_10x10_72Rand.jpg

SOYEUSEMENT • LIVE IN NOIRLAC

by Michel Godard

poradové číslo originálnej pásky: HH01.00.14
cena s DPH: 398,00 EUR
cena bez DPH: 331,67 EUR
2 RTM SM468 pásky na 10" kovových cievkach
38cm/15IPS-CCIR-1/4inch-2 Track-510nWb

poradové číslo originálnej pásky: HH02.00.14
cena s DPH: 198,00 EUR
cena bez DPH: 165,00 EUR
1 RTM LPR90 on 7" Plastic Reel
19cm/7.5IPS-NAB-1/4inch-2 Track-320nWb

poradové číslo platne: HH16.00.40
cena s DPH: 33,00 EUR
cena bez DPH: 27,50 EUR

Michel Godard je „prevádzač snov“ medzi obdobiami a kultúrami. Spolu s Louisom Sclavisom a Valentinom Clastrierom patril k najužšiemu jadru formácie „Folklore ­Imaginaire” a mnoho rokov hral spolu s Rabihom Abou Khalilom, libanonským hráčom na úde, a jeho skupinou. Godard miluje adaptácie renesančných a barokových melódií, keď hrá ako hráč na tube v experimentálnych džezových skupinách. Jeho hudba odráža celý tento svet i súčasnosť. Na svojej ceste improvizuje prostredníctvom imaginárna a transformuje priestor, v ktorom sa vízie môžu stať skutočnými. Pred rokmi našiel takéto miesto v stredovekom hrade Castel del Monte v Apúlii, v tajomnej budove, v ktorej sa zlieva minulosť s budúcnosťou. Práve v ňom Michel Godard umožnil, aby sa tu renesancia a džez hudobne stretli, akoby to bola tá najprirodzenejšia vec na svete.

Teraz Michel Godard našiel iné miesto, bývalý cisterciánsky kláštor Noirlac v strednom Francúzsku, ktorý akoby nebol poznačený časom. Toto stredoveké opátstvo so svojou históriou, architektúrou, atmosférou a okolím má to určité ako i neurčité kúzlo, ktoré potrebuje Godardova hudba: otvorenosť vo všetkých smeroch a spojitosť so všetkým. Pretože Godardova hudba sa sama osebe nerada viaže, ale miluje neistotu – je vzpínajúca sa, jemná, improvizovaná, tlmená, temná, je niekde medzi stredovekom a džezom. Hudobné nástroje, ktoré sa v Noirlacu dali dokopy, symbolizujú vznášanie sa medzi týmito dvoma svetmi. Elektrická basgitara pochádza z rocku a žánru  jazz-rock fusion. Saxofón pripomína veľkolepý vznik drevených dychových hudobných nástrojov 19. storočia pred tým, ako sa zmenili na džezové. Serpent, ako had točiaci sa basový kornet, theorba – viachlasná basová lutna, a barokové husle otvárajú zvukové dvere do vzdialenej, medzikultúrnej minulosti. A nesmieme prehliadnuť chrapľavý spev Gavina Murgiu – odlesk tisícročných starých vokálnych tradícií Sardínie.

Tieto hudobné nástroje nachádzajú veľa miestečiek a spojitostí v Godardovom nadčasovom priestore jeho predstavivosti. Obidve duetá serpentu a theorby s elektrickou basgitarou sa spolu spojili do hudobných nástrojov tohto medziobdobia. Hoci sopránový saxofón dosahuje viac džezové vrcholy, theorba hrá takisto swing, husle a serpent spojili svoje sily, kým spev poskytuje sprevádzanie dlhými tónmi improvizujúce všetko spolu. Či už v hojdajúcich sa valčíkoch alebo spletitých etudách lyrické melódie očarúvajú tento moment hypnotizujúcou silou. Je to nenútená námesačnosť časom a svetmi. Samozrejme, dôvera tu hrá svoju rolu. Godard už predtým spolupracoval s Američanom Stevom Swallowom v skupine Aboua Khalila v roku 1994. So Sardínčanom Gavinom Murgiom hrá v dvojici už dlhší čas. Takéto mosty dokážu spojiť tie najprotichodnejšie štýly, kultúry i obdobia a urobiť hudbu, ktorá je neuveriteľne improvizovaná, takmer až zbavená telesnosti a hladká ako hodváb. Toto sú tie čarovné vysnívané mosty Noirlacu, tzv. čierneho jazera, kde sa všetky cesty pretínajú. Druh džezu, ktorého sa čas a priestor nedotkli.
Hans-Jürgen Schaal
 

späť' na pôvodné pásky

späť' na vinylové platne