Triosence_Summernight10x10_72.jpg

ONE SUMMER NIGHT

by Triosence


poradové číslo platne: HH16.00.14
cena s DPH: 29,80 EUR
cena bez DPH: 24,83 EUR

Časopis Stern venoval skupine špeciálnu reportáž, v ktorej ju nazval „novými tvárami nemeckého džezu“ a ich CD ohodnotil najvyššími známkami. Triosence sa totiž stále viac zviditeľňujú v obchodnej tlači. „Nový míľnik v jazzových triách,“ „príklad hudobnej trojice“ a „v hudbe pre nás slnko vychádza aj na západe“. Tieto a im podobné citácie sú reakciami známych časopisov na toto výnimočné jazzové trio, pozostávajúce z Bernharda Schülera (klavír), Stephana Emiga (bubny) a Matthiasa Akeo Nowaka (basgitara). Triosence môžu byť od svojho vzniku v roku 1999 hrdí na pôsobivú zbierku trofejí, od prvého miesta na džezovom festivale „Jugend jazzt“ po rôznorodé kultúrne a kompozičné ocenenia, vrátane najlepšieho nového vstupu do medzinárodných jazzových rebríčkov v Nemecku, čo rozširuje ich portfólio. Vrozvrhu pre ich turné sú popri koncertoch v Nemecku a turné v USA aj výlety do Japonska, Taiwanu, Malajzie, Španielska, Turecka, Libanonu a Albánska. Taiwanská vláda tiež použila diela tejto skupiny na oslavy ich storočnice.

Toto pridáva do neochvejného svedectva, že Triosence s ich štýlovým rozpätím pokrývajúcim jazz, fusion, folk, pop a svetovú hudbu (nimi zadefinovanú ako songjazz) nadchýna obe skupiny, a to zarytých znalcov, ako aj nováčikov v džeze.

Po piatich štúdiových albumoch Triosence vydávajú teraz v štúdiu Mons Records album One Summer Night. Tento album nahrávaný naživo je veľmi výnimočný, čo sa týka jeho hudobného obsahu ako aj pôvodu jeho produkcie. Okrem úplne novej skladby „The Road Ahead“ výber nahrávok na albume One Summer Night obsahuje to „najlepšie“ z predchádzajúcich albumov skupiny Triosence, no napriek tomu ich prezentuje v úplne nových a dosiaľ nepočutých úpravách. Napríklad „Waltz For Andrea“ sa objavuje ako titulná pieseň na ich debutovom CD First Enchantment v dynamickom ¾-ovom takte, ale tu môže nadšene preskakovať medzi waltzom a 4/4-ovým taktom. Pieseň „Youˈre My Spring“ bola pôvodne na albume Away For A While „pravý“ waltz, ale tu ho môžeme vidieť v úplne novom vzhľade v zriedkavej 5/4-ovej úprave. Ostatné piesne sú postupne jedna za druhou nanovo preladené alebo obsahujú absolútne novú kompozičnú postupnosť.

Triosence svojím albumom One Summer Night ukazuje, ako strhujúco, energicky a vyslovene úchvatne môže znieť klavírne trio; ktoré veselo čelí výzvam ďalšieho rozvoja a dospelosti, ktoré rozumie toku zmien ako silnej príležitosti, a ktoré odtiaľ vie čerpať elán. Trio, ktoré využíva a vylepšuje svoje možnosti, názorne predvádza táto živá nahrávka vytvorená počas jedinej letnej noci. Klavirista a skladateľ skupiny Triosence, Bernard Schüler hovorí: „Náš priateľ a sponzor Raimund Wilhelmi dal toto neplánované živé CD do pohybu. Pozval nás, aby sme urobili koncert k 60-tym narodeninám odtučňovacej kliniky Buchingera Wilhelmiho v Überlingene pri Bodamskom jazere, ktorý by si rád nahral a použil v klinike. Za tie roky, odkedy som ho v roku 2008 prvý raz stretol, sa medzi nami vytvoril veľmi výnimočný vzťah. Dokonca by som povedal, že moja koncepcia skladania hudby a filozofia Buchingera Wilhelmiho sú si veľmi blízke; kľúčové slovo je transformácia. Spolu s Raimundom sme zostavili program „toho najlepšieho“, a potom už jedna vec viedla jednoducho k ďalšej. Nádherná poloha, pódium so širokým výhľadom na Bodamské jazero, fantastické publikum a všetka energia tohto miesta nás mala vo svojej moci a inšpirovala nás. Zahrali sme jeden z najlepších koncertov. Bolo to magické... Ešte dodávam, že kvalita nahrávky bola perfektná a práve v tom čase sa zrodil náš živý album One Summer Night. Raimund, vďaka za všetku tvoju podporu!“

Grafická časť albumu si tiež zaslúži osobitnú zmienku. Na obale je akvarel švédskeho maliara Rainera Hoffmana, strýka klaviristu a jeho umelecký vzor, ktorý zároveň na CD ozdobným písmom ručne napísal názvy všetkých piesní.
 

späť' na pôvodné pásky

späť' na vinylové platne