Theessink_Jazzland_10x10_72Rand.jpg

LIVE AT JAZZLAND

by Hans Theessink


poradové číslo originálnej pásky: HH01.00.12
cena s DPH: 398,00 EUR
cena bez DPH: 331,67 EUR
2 RTM SM468 pásky na 10" kovových cievkach
38cm/15IPS-CCIR-1/4inch-2 Track-510nWb

poradové číslo platne: HH16.00.41
cena s DPH: 33,00 EUR
cena bez DPH: 27,50 EUR

Sedí sám na pódiu – a naozaj znie ako celá kapela. Len jeho gitara znie ako niekoľko hudobníkov. Jeden vytvára súzvuky, jeden basový verš, kým ďalší brnká sólo. A potom je tam jeden, ktorý sa pomedzi nich vrhá a iný, ktorý zo strún do noci vysiela kvílivé tóny ako krehké padajúce hviezdy. Zdá sa, že všetko sa odohráva súčasne. Niekedy to vyznieva, akoby akordy vybuchovali v rozličných smeroch – nečisté, neústupné, rebelské. Oceľový slide rozochvieva struny, ktoré hlasno skuvíňajú, keď sa po nich šmýka, zvuk sa chveje a púta pozornosť. Toto všetko je vytvorené ručne, od koreňov nefalšovaná hudba, ktorá do detailov rozoberá veľmi výnimočné umenie jemných odtieňov. Ktokoľvek, kto vie takto hrať blues – najprv vystupňovať napätie, potom získať úprimnosť – určite odpočúval majstrov a svoje zručnosti sa naučil v Delte. V „Big Billˈs Guitar“ rozpráva Hans Theessink trochu zo svojho vlastného príbehu: „Na vine je Big Bill.“ Big Bill, pod ktorým sa, samozrejme, myslí Big Bill Broonzy, úžasný bluesový muž z Mississippi.

V jednočlennom orchestri Hansa Theessinka zaberá Theessink miesto niekoľkých hudobníkov. Predovšetkým je tu Theessink ako spevák s jeho zvučným, vrúcnym, ale tiež lakonickým a vetrom ošľahaným hlasom vodiča nákladného auta. Oslobodeným od ilúzií, a predsa akosi upokojujúcim. Potom sa tu Theessink predstavuje ako bluesový hráč na harfe, ktorý sa veľmi suverénne obmedzuje iba na výrazné zdôraznenie prízvuku. A nakoniec, ale o to vôbec nie menej, je tu Theessink, podupkávač nohou. Čo také môžete napísať o obyčajnom zvuku topánky, ktorá klopká na pódiu? Môže byť podupkávanie nohy vrúcne? Môže byť jemné, obsiahle, skákavé alebo hojdavé? Pretože presne takto znie Theessinkovo podupkávanie na tejto nahrávke. Toto podupkávanie dodáva jeho blues náhly zvrat, drive, život. Tak ako v krútení sa „Big Billˈs Guitar“, v staccato rytme „Mercury Blues“, v tancujúcej basgitare „Maybelline“ alebo v pomalom hojdaní sa „I Gotta Move“: Tento „rytmický úsek“ sa proste kolíše.

Tieto kúsky určite pochádzajú zo soulu, R&B, rock & rollu alebo džezu. Keď počúvate Hansa Theessinka, môžete počuť spoločné prvky základného delta-zvuku. Chutia ako hojdacie kreslo, kovbojský klobúk a drevená terasa. Každý kúsok tu znovu otvára iný aspekt: niekedy rozvážny a niekedy vášnivý, niekedy záhadný, niekedy posmešný, niekedy takmer experimentálny a niekedy skoro veselý. Theessink neustále prekvapuje svojimi zvukmi. Tiež použitím nových techník hrania a výmenou pozícií. „Nemusíte pochádzať z južných štátov alebo byť čierny, aby ste mohli hrať blues,“ povedal. Je rodený Holanďan, ale z vlastného rozhodnutia Viedenčan – „biely chlapec stratený v blues“. „Cítim niečo bluesové v otvorenej poltónovej harmonike zo Štajerska alebo v dobrej viedenskej piesni. Korene blues môžeme všeobecne nájsť vo všetkých druhoch hudby. Dobrá hudba má vždy bluesový zvuk.“ Keď Hans Theesink hrá vo svojom druhom domove, vo viedenskom „Jazzland“-e, „blues“ „Na krásnom modrom Dunaji“ dostáva úplne nový význam.
Hans-Jürgen Schaal
Preklad: Joe Grand

 

späť' na pôvodné pásky

späť' na vinylové platne