HansTheessink_JedermannRemix_10x10_72.jpg

JEDERMANN REMIXED

by Hans Theessink


poradové číslo platne: HH16.00.04
cena s DPH: 22,00 EUR
cena bez DPH: 18,33 EUR

Holandská morálne náučná hra Elckerlyc bola napísaná na konci 15. storočia a pokojne môže byť považovaná za pôvodný zdroj pre anglickú hru Everymann. V roku 1911 Hugo von Hofmannstahl adaptoval hru Everymann na Jedermann a od roku 1920 sa Jedermann každý rok hráva na schodoch Katedrály v Salzburgu ako súčasť salzburgského festivalu Salzburger Festspiele. Vystúpenia pod holým nebom boli odvtedy zlatým klincom festivalovej sezóny. Za tie roky si v hre Jedermann v Salzburgu zahralo veľa slávnych nemecky hovoriacich hercov/herečiek. Medzi hercov, ktorí si zahrali Jedermanna, patrí Attila Hörbiger, Will Quadflieg, Curd Jürgens, Maximilian Schell, Klaus Maria Brandauer, Helmut Lohner, Gert Voss, Peter Simonischek a Nicholas Ofczarek. Jeho známe "milenky" si zahrali Christiane Hörbigerová, Senta Bergerová, Sunnyi Mellesová, Veronica Ferresová a Birgit Minichmayrová…

Hra Jedermann, založená na hre Everymann a vylepšená dramatickými modernými adaptáciami, predstavuje Boha, Smrť, Diabla a iné abstraktné postavy ako zosobnenia. Bohatý Jedermann čelí nečakanej Smrti, ktorá ho volá k jeho súdu. Na svojej poslednej ceste má povolenú spoločnosť, avšak opustí ho jeho verný sluha, jeho priatelia aj jeho peniaze; postavy Dobra a Viery mu pomôžu kajať sa a zachrániť svoju dušu predtým, ako je uložený do hrobu.

V roku 2011 rakúska televízna spoločnosť ORF poverila filmového režiséra Hannesa Rossachera, aby vytvoril film "Jedermann Remixed" na pripomenutie príbehu 90-ročného fenoménu Jedermanna v Salzburgu. Rossacher použil archívne zábery z deviatich desaťročí, aby zložil kultúrno-historickú skladačku a vytvoril jedinečné prevedenie Jedermanna, aké svet v tejto forme ešte nevidel. ORF a Hannes Rossacher ma požiadali, aby som pre film nahral hudbu a vybrali sme skladby, ktoré sa budú hodiť k námetom a scénam.

Okrem niekoľkých Theessinkových originálov sme nahrali skladby mnohých známych textárov: od Boa Diddleya po Toma Waitsa, od Hanka Williamsa po Nicka Lowea, od Johnnyho Casha po Jaggera/Richardsa zo skupiny Rolling Stones. Tiež sme mali šťastie na nejaké tradičné skladby, ktoré boli vydané v minulosti.

Vytvoriť túto hudbu, ktorá podporuje obrazy k filmu, bola pre mňa úžasná výzva. Snažil som sa obmedziť aranžmány na základné prvky: niekedy len jedna gitara - jeden hlas. Podstatou filmovej hudby je, že sa používajú iba určité časti skladieb práve tam, kde ich film potrebuje. Napriek tomu sme nahrali skladby v ich plnej dĺžke ako hudbu k filmu pod názvom „Jedermann Remixed".

Príjemnú zábavu! Hans Theessink
 

späť' na pôvodné pásky

späť' na vinylové platne

    This playlist is empty.