Mariano_10x10_72Rand.jpg

GOODBYE PORK PIE HAT

by Charlie Mariano & Dieter Ilg

poradové číslo originálnej pásky: HH01.00.13
cena s DPH: 398,00 EUR
cena bez DPH: 331,67 EUR
2 RTM SM468 pásky na 10" kovových cievkach
8cm/15IPS-CCIR-1/4inch-2 Track-510nWb

poradové číslo originálnej pásky: HH02.00.13
cena s DPH: 198,00 EUR
cena bez DPH: 165,00 EUR
1 RTM LPR90 on 7" Plastic Reel
19cm/7.5IPS-NAB-1/4inch-2 Track-320nWb

poradové číslo platne: HH16.00.39
cena s DPH: 33,00 EUR
cena bez DPH: 27,50 EUR

Celá Európa milovala tento zvuk: saxofón, vášeň, prchkú bolesť, slzy lávy – proste zvuk Charlieho Mariana. Tento nezameniteľný zvuk nás sprevádzal desaťročia v džezových, rockových a svetových hudobných skupinách, akými sú: Shelly Manne a jeho cool jazz kvinteto, Charles Mingus a jeho veľmi populárna hudba, Pork Pie, Embryo, The United Jazz & Rock Ensemble, Eberhard Weber’s Colors, Rabih Abou-Khalil, Konstantin Wecker, The Karnataka College, a v mnohých ďalších malých, dôverných, vysoko súkromných skupinách. Najmenšou, najintímnejšou bolo duo s Dieterom Illgom – iba saxofón a basgitara. Až tak súkromné, že ho ťažko mohli začuť cudzie uši. Tak intenzívne, že ste ho mohli jednoducho prehliadnuť a zaradiť medzi obyčajný hudobný zážitok. Charlie Mariano a Dieter Illg boli bratskými partnermi takmer desaťročie, na pódiu i mimo neho, až donedávna, keď Mariano odišiel na večnosť. „Toto duo sa bude neskôr považovať za legendárne,“ napísal pred piatimi rokmi istý hudobný časopis. Toto „neskôr“ je už dnes.

Je ľahké pochopiť, o čo v tejto hudbe ide, ale je nemožné opísať to slovami. Už pri úplne prvých tónoch skladby „Randy“ sa otvárajú dvere do miestnosti, do ktorej poslucháč vstupuje iba zriedka. Každý tón má svoj vlastný zmysel a svoj vlastný život, tak ako ho má každý nádych, každý tichý tón a každý dozvuk. Zdanlivo bez akejkoľvek zmeny prechádza altový saxofón z meditatívnej do expresívnej, takmer až rozzúrenej formy, pričom sa takmer vulkanicky dvíha k „vysokým Himalájam“ tak, ako sa raz o tom vyjadril Dieter Ilg. Zároveň zistil, že zloženie dua s Charliem Marianom je ťažké, ale i ľahké zároveň. Bolo jednoduché tvoriť s Charliem hudbu bez akéhokoľvek rozptyľovania a starostí, kto je lídrom skupiny. Bolo však ťažké byť basgitaristom a „každú sekundu si uvedomovať, že som tak ako klavír alebo bubny sprevádzajúcim nástrojom udávajúcim harmóniu a rytmus, hoci hrám iba na štyroch strunách basgitary. Zaplniť všetko, čo sa dalo zaplniť a nepovedať, čo sa povedať nemalo.“ Dieter Ilg tu hrá to, čo je potrebné, možné, správne. Inšpirácia nikdy neustane – je príjemná a spaľujúca.

Je úžasné, že toto legendárne (teraz už historické) duo sa nakoniec podarilo zaznamenať – čisto, plné života a úplne s technickým zapálením zvukového nadšenca. Skladba „Goodbye Pork Pie Hat” predstavila v kaplnke paláca Solitude pri Stuttgarte akýsi druh epilógu – záver a epitaf. Hudba pochádza z rozdielne znejúcej siene – z rozlúčkovej siene. Charles Mingus zložil túto skladbu spolovice ako blues, spolovice ako baladu ako hudobný nekrológ pre Lestera Younga, veľkého saxofónového hrdinu swingu, bopu a cool jazzu. Mnohí hudobníci z generácie Charlieho Mariana hrali počas svojho života iba bop a cool jazz. Pre Mariana však bola hudba v jeho prvých rokoch akoby odrazovým mostíkom do iných hudobných svetov – do Európy a Indie. O to dojímavejšie je, že sa sem vrátil, aby na hudobnom pohrebe basgitaristu Mingusa predniesol reč nevyhnutne obmedzenú na saxofón a basgitaru. Keď nám Charlie rozpráva na saxofóne príbeh o Lesterovi, zároveň nám rozpráva príbeh o všetkých veľkých saxofonistoch. Tiež aj o sebe samom.
Hans-Jürgen Schaal

Charlie Mariano - saxofón
Dieter Ilg – basgitara
 

späť' na pôvodné pásky

späť' na vinylové platne